Eurowag je brzorastuća evropska kompanija za komercijalni drumski transport. Kao vodeći igrač na tržištu, svesni smo povećane odgovornosti koja je stavljena na celu industriju i činimo sve što je u našoj moći da obezbedimo održivost našeg poslovanja.
Društvena odgovornost preduzeća (CSR) je poslovni model koji pomaže kompanijama da se samoregulišu tako što smatraju sebe odgovornim za svoj uticaj na društvo. Ovaj pristup ne uzima u obzir samo ekonomske aspekte delovanja kompanije, već i ekološke i socijalne aspekte.
Ova strategija društveno odgovornog poslovanja ne samo da pomaže u promociji pozitivnog imidža brenda za kompaniju, već je i odličan način da se poboljša moral zaposlenih i generira kupovina. Možda najvažnije, CSR je takođe sredstvo za smanjenje negativnih efekata koje poslovanje kompanije može imati na društvo ili životnu sredinu.
Kao ponosni pružalac podrške održivim logističkim kompanijama, svesni smo naše odgovornosti prema unapređenju društva i životne sredine. Verujemo da razvoj svake savesne kompanije mora biti vođen akcijama koje smanjuju negativne uticaje na životnu sredinu i pozitivno utiču na ljudsko društvo.
Uostalom, ceo sektor transporta trenutno prolazi kroz dugoročnu transformaciju koja ima za cilj smanjenje negativnog uticaja putničkog i teretnog saobraćaja na životnu sredinu. Doprinosimo ovom cilju kroz sopstvene obaveze prema društveno odgovornom poslovanju.
Slično DOP-u, održivost u poslovanju se odnosi na strategije i akcije koje kompanija sprovodi kako bi eliminisala negativne uticaje koje njeno poslovanje ima na životnu sredinu i društvo. Analizom poslovne prakse u odnosu na skup ekoloških, društvenih i upravljačkih (ESG) metrika, kompanije mogu razviti bolje strategije za poboljšanje aspekata kao što su energetska efikasnost, obračun ugljenika i proizvodnja otpada.
Što se posebno tiče industrije komercijalnog drumskog transporta (CRT), održivost u poslovanju se odnosi na faktore kao što su optimizacija efikasnosti goriva za sva vozila u voznom parku, ubrzavanje tranzicije na ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika i promovisanje raznolikosti i uključivanja u prakse zapošljavanja i promocije ( između mnogih drugih). U Eurowagu, naš cilj je da pomognemo klijentima da rastu i napreduju na načine koji promovišu buduću održivost.
Pored CSR-a, često se možete susresti i sa terminom ESG, koji je skraćenica od termina Environmental, Social, and Governance. ESG je odgovor na društveno odgovorno poslovanje, od kojih ovaj drugi ima oblik opštijih deklaracija, koje dobrovoljno sprovode pojedinačne kompanije. Ovo rezultira mnogim nedostacima, kao što su problematična poređenja pojedinačnih kompanija ili teške nezavisne procene koliko se kompanije zapravo ponašaju odgovorno.
ESG je koncept koji ima eksterno definisane ekološke (E) i društvene (S) indikatore. Oni su dopunjeni kriterijumima odgovornog korporativnog upravljanja (G). Činjenica da kompanije sprovode svoje ciljeve na osnovu eksterno definisanih principa čini mnogo lakšim procenu i upoređivanje učinka jedni sa drugima.
Iako na prvi pogled može izgledati da je ESG nova i poboljšana verzija DOP-a, ova dva koncepta su komplementarna, a ne zamenljiva. Dok će DOP i dalje ostati nezavisan i dobrovoljan (barem unutar EU), ESG će progresivno biti zahtevan propisima, uključujući redovno izveštavanje.
Dugoročni pritisak da se smanji emisija štetnih gasova kroz efikasnije motore sa unutrašnjim sagorevanjem u novim putničkim automobilima svakako nije nezapažen. Sledeći korak će najverovatnije biti potpuna zabrana prodaje vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i prelazak na električnu mobilnost. Iako je Evropski parlament već odobrio plan za zabranu prodaje motora sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine, konkretna formulacija ili datumi još uvek mogu biti podložni promenama zbog trenutno tekućih pregovora između pojedinih država članica EU.
U slučaju kamiona ili autobusa (van lokalnog saobraćaja u logističkim parkovima ili gradovima) situacija nije tako jasna. Umesto toga, videćemo fragmentaciju sektora, sa nekoliko alternativnih goriva koja će zameniti trenutno dominantne dizel motore, bilo da se radi o struji, CNG i LNG, ili vodonik i sintetička goriva.
Obnova flote će trajati decenijama. Međutim, potrošnja se može odmah smanjiti, čak i kod postojećih vozila, efikasnijom vožnjom i planiranjem. Tu Eurowag daje svoj najveći doprinos. Sa našim sistemom upravljanja voznim parkom, kompanije mogu smanjiti potrošnju goriva do 20%. Telematika bi trebalo da bude važna briga za svaku kompaniju koja se bavi flotom.
Ne želimo samo da doprinesemo održivijoj planeti indirektno kroz naše usluge transportnim kompanijama. Naše poslovanje takođe prolazi kroz promene.