Otkrijte najčešće trikove koje koriste prevaranti i ostanite korak ispred.
Zaštita ličnih bezbednosnih detalja je od najveće važnosti u današnjem digitalnom dobu, gde preovlađuju onlajn pretnje i krađa identiteta. Jedan od osnovnih principa kojeg bi svi trebalo da se pridržavaju je da nikada ne delite lične bezbednosne detalje ni sa kim. Lični bezbednosni detalji obuhvataju širok spektar osetljivih informacija, uključujući, ali ne ograničavajući se na lozinke, PIN brojeve, brojeve socijalnog osiguranja, podatke o kreditnoj kartici i odgovore na bezbednosna pitanja.
Zaštita naših računara i mobilnih uređaja je neophodna u današnjem međusobno povezanom svetu. Dve ključne prakse koje doprinose bezbednosti uređaja su redovno ažuriranje operativnog sistema i veb pretraživača i instaliranje aplikacija isključivo iz zvaničnih prodavnica, kao što su Apple App Store ili Google Plai Store. Ove jednostavne, ali efikasne mere mogu značajno poboljšati bezbednost naših uređaja i zaštititi ih od raznih onlajn pretnji.
Zaštitite svoj PIN, nikada ga ne delite. Izbegavajte da odgovarate na zahteve za detalje o kartici. Ne prihvatajte pomoć od stranaca. Držite karticu odvojeno i bezbedno i nosite je odvojeno, tretirajte je kao gotovinu. Koristite pouzdane uređaje, držite karticu na vidiku. Pratite izvode svog računa, prijavite nas ili svoju banku neslaganja odmah. Postupite na osnovu izgubljenih ili ukradenih kartica.
U slučaju Eurowag kartica, kontaktirajte našu korisničku liniju na +381 800 812 144. Eurowag nikada ne zahteva od vas da unesete svoje lične podatke u našu e-poštu ili kada vas pozovemo.
Phishing napadi su jedna od najvećih bezbednosnih pretnji sa kojima se preduzeća suočavaju. Sajber kriminalci koriste tehnike da navedu korisnike da pomisle da su pravi pošiljaoci u pokušaju da odustanu od podataka o svom nalogu, iniciraju lažna plaćanja ili ih namame na zlonamerne veb lokacije putem lažiranja e-pošte. Najčešći oblik phishinga je e-pošta. Izgleda drugačije od zvaničnih imejlova naše kompanije Eurowag, napisan je na lošem jeziku ili sa gramatičkim greškama, a pošiljalac je obično druga adresa e-pošte od Eurowag.
Zaštita podataka se odnosi na mere i prakse koje postoje za zaštitu osetljivih i poverljivih informacija od neovlašćenog pristupa, upotrebe, otkrivanja, izmene ili uništenja. To uključuje osiguranje privatnosti, integriteta i dostupnosti podataka.
Ako verujete da ste bili žrtva prevare, reagujte brzo. Kontaktirajte svoju banku ili kompaniju Eurowag da prijavite lažnu aktivnost i zatražite zamrzavanje ili otkazivanje računa na koje se odnosi i kontaktirajte policiju. Vodite evidenciju o svim komunikacijama i transakcijama u vezi sa prevarom za buduću upotrebu.
Da biste se zaštitili od prevare, budite oprezni kada delite lične podatke, redovno nadgledajte svoje finansijske račune radi neovlašćenih aktivnosti, koristite jake i jedinstvene lozinke, održavajte ažuriranje softvera i uređaja, budite oprezni u pogledu pokušaja krađe identiteta i uključite se samo u bezbedne transakcije sa renomiranim organizacijama .
Da biste zaštitili svoj mobilni uređaj od bezbednosnih pretnji, koristite jaku lozinku ili biometrijsku autentifikaciju, kao što je otisak prsta ili prepoznavanje lica. Preuzimajte aplikacije samo iz zvaničnih prodavnica aplikacija, vodite računa o dozvolama za aplikacije i održavajte operativni sistem i aplikacije svog uređaja ažurnim. Instalirajte renomiranu mobilnu bezbednosnu aplikaciju za dodatnu zaštitu od malvera i pokušaja krađe identiteta.
Ransomvare je vrsta zlonamernog softvera koji šifruje vaše datoteke i zahteva plaćanje otkupnine da bi ih otključao. Da biste se zaštitili od ransomvare-a, redovno pravite rezervne kopije važnih podataka na spoljnom izvoru ili skladištu u oblaku. Budite oprezni sa sumnjivim prilozima ili vezama e-pošte, koristite renomirani antivirusni softver i održavajte svoj operativni sistem i aplikacije ažuriranim najnovijim bezbednosnim zakrpama.
Da biste zaštitili svoje lične podatke na mreži, uverite se da koristite jake, jedinstvene lozinke za svaki od svojih naloga na mreži. Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju kad god je to moguće. Budite oprezni kada delite lične podatke na platformama društvenih medija i pružajte osetljive podatke samo na bezbednim veb lokacijama sa HTTPS enkripcijom. Redovno ažurirajte svoje uređaje i softver da biste zakrpili sve bezbednosne propuste.