Ako vaša kompanija za transport i transport posluje u Evropi, verovatno ste se suočili sa izazovom da se nosite sa različitim sistemima naplate putarine koje koristi svaka zemlja. Praćenje mnogih različitih propisa o naplati putarine i provajdera putarine širom Evrope može biti frustrirajuće i zbunjujuće, posebno ako se vaši vozači svakodnevno suočavaju sa njima. Međutim, uz pomoć Eurowag on-board jedinice (OBU), vaše preduzeće će moći da upravlja putarinama u više zemalja i da upravlja plaćanjima u jednom sistemu prilagođenom korisniku. Pre nego što uđemo u detalje o tome kako Eurowag može da upravlja potrebama za putarinom vaše kompanije, trebalo bi da definišemo putarine i razgovaramo o različitim sistemima koji se koriste u Evropi.
Putarine su porezi koje vlade naplaćuju za korišćenje određenih puteva, mostova i tunela. Ove naknade omogućavaju izgradnju i održavanje postojećih puteva i mostova kako bi se oni održavali u optimalnim uslovima.
Sistem naplate putarine opisuje kako se naplaćuje putarina u različitim zemljama za korišćenje puteva sa naplatom putarine, mostova sa naplatom putarine i tunela za naplatu putarine, i oni su klasifikovani u četiri različita sistema.
Ovo je jedan od najnovijih metoda određivanja putarine. U ovom sistemu, naplatne stanice su opremljene elektronskim uređajem koji može da prati i identifikuje svako vozilo koje prolazi putevima sa naplatom putarine, mostovima ili tunelima. Međutim, komercijalnim kamionima je potrebna jedinica u vozilu (OBU) da bi bili snimljeni pomoću uređaja za snimanje.
Dakle, kako funkcioniše sistem slobodnog protoka? On izračunava razdaljinu koju pređe kamion za naplatu putarine na osnovu snimljenih prolaza i tipa vozila, što omogućava da se automatski izračuna iznos koji treba platiti.
Međutim, svaka zemlja uzima u obzir različite faktore pre izračunavanja plaćenog iznosa. Na primer, Nemačka uzima u obzir standarde za emisije, osovinsko opterećenje i tip puta pre izračunavanja putarine, dok druge zemlje mogu imati različite metode obračuna.
U ovom sistemu putarina se plaća kada vozač prođe kroz fiksnu naplatnu stanicu, a obračunava se na osnovu pređenog puta i tipa vozila. Norveška je jedan primer zemlje koja koristi otvoreni sistem naplate putarine.
Vinjeta je još jedan način da ljudi plaćaju korišćenje putne mreže. U zavisnosti od zemlje, plaćanja vinjetom mogu se obavljati na više načina. Neke zemlje izdaju tempiranu nalepnicu koja se postavlja na šoferšajbnu vozila i važi određeni period. Drugi koriste elektronski dokument kako bi potvrdili da je uredno plaćena putarina.
Praćenje raznih nalepnica i elektronskih vinjeta može biti teško i dugotrajno. Međutim, Eurowag klijentima olakšava naručivanje i upravljanje više vinjeta pomoću jednog sistema. Posetite našu veb stranicu da biste saznali više o različitim zahtevima za vinjetu u Evropi i kako da pojednostavite proces.
Evrovinjeta je zajednički elektronski sistem vinjeta priznat u četiri evropske zemlje:
Sva vozila teška od najmanje 12 tona moraju imati evrovinjetu za vožnju po autoputevima i autoputevima sa naplatom putarine u ovim zemljama. Naknada se obračunava za vozilo na osnovu klase emisije, broja osovina i perioda validacije, sa svim potrebnim informacijama elektronskim evidentiranim.
Luksemburg nema potrebe za naplatom putarine osim korišćenja evrovinjete za teška teretna vozila i kamione težine preko 12 tona.
Danska ima tri mosta za koja je potrebna posebna naplata putarine, nezavisno od sistema evrovinjete. To su most Oresund, most Storebelt i most princeze Marije. Načine plaćanja i tarife za korišćenje svakog mosta možete pronaći ovde.
U Švedskoj sva vozila takođe podležu infrastrukturnoj taksi za korišćenje mostova Oresund, Motala i Sundsval. Pored toga, porez na zagušenje se primenjuje u Stokholmu i Geteborgu tokom određenih vršnih vremena.
U Holandiji se posebno naplaćuje putarina za korišćenje tunela Kiltun i Vesterscheldetunela. Svaki od ovih tunela je u nezavisnom vlasništvu i njime se upravlja, a evrovinnjeta se ne prihvata za plaćanje važećih putarina.
EETS omogućava plaćanje putarine širom EU sa jednim ugovorom, pružaocem usluga i jedinicom u vozilu. Ograničavanjem gotovinskih transakcija na naplatnim stanicama i pojednostavljivanjem procesa plaćanja, EETS olakšava učesnicima u saobraćaju da obavljaju svoj svakodnevni posao bez prekida ili odlaganja na naplatnim kućicama.
Osnovni zahtevi EETS-a navedeni su u Direktivi EU/2019/520. Prema direktivi, potrošači bi trebalo da budu u mogućnosti da plaćaju putarinu u svim EETS domenima u Evropi ako imaju ugovor sa odobrenim EETS provajderom kao što je Eurowag. Korišćenje EETS sertifikovane jedinice u vozilu kompanije Eurowag može pojednostaviti upravljanje plaćanjem putarine, povećati poslovni prihod i obezbediti bolje iskustvo vožnje.
Za evropske putarine su dostupni različiti načini plaćanja. Najčešće metode uključuju:
Neplaćanje korišćenja puteva ili tunela sa naplatom putarine širom Evrope može rezultirati visokim kaznama ili kaznama, u zavisnosti od zemlje u kojoj se putarina procenjuje. Posebna naknada se takođe može naplatiti za kašnjenje u plaćanju svih primenjivih putarina.
Evropski standardi o emisiji imaju za cilj smanjenje štetnih gasova kao što su ugljen monoksid i azot oksid koje vozila emituju u atmosferu. Ekološki prihvatljiva vozila ili vozila koja ispunjavaju visoke standarde emisije obično dobijaju niže naknade za putarinu kao rezultat toga.
Sada kada znamo više o putarinama u Evropi, hajde da uđemo u detalje o njima u raznim zemljama.
Nemačka naplaćuje putarinu za vozila teža od 7,5 tona. Vozila koja podležu naplati putarine su kategorisana prema emisionoj klasi (zagađenje vazduha i buke), broju osovina i ukupnoj masi.
Ukupni trošak je određen razdaljinom koju vozilo pređe kada se kreće putevima sa naplatom putarine, mereno u kilometrima. Ova razdaljina se beleže pomoću OBU registrovanog kod Tollcollect. Pored toga, svim vozilima se naplaćuje putarina za korišćenje prelaza Varnov i tunela Heren.
U Francuskoj, korišćenje puteva sa naplatom putarine za sva vozila sa težinom od 3,5 tone i više zahteva korišćenje ugrađene jedinice (OBU) koja je u skladu sa francuskim TIS PL sistemom kako bi se izbeglo komplikovano plaćanje putarine. Međutim, postoje i razne naplatne stanice na kojima se prihvata ručno plaćanje.
Pošto francusku mrežu za naplatu putarine kontrolišu brojni koncesionari, svaki sa svojim jedinstvenim sistemima naplate putarine i strukturom troškova, Eurowag OBU je savršeno rešenje za plaćanje. Prosečna cena putarine koštaće oko 0,13 evra po kilometru, a za kategorizaciju vozila u Francuskoj koristi se ukupna visina, bruto težina vozila i broj osovina.
Putarine za kamione u Italiji određuju se pređenom razdaljinom i brojem osovina kamiona. Iako su dostupni različiti načini plaćanja.
Sistem naplate putarine u Poljskoj je daleko komplikovaniji od onih u drugim evropskim zemljama. To je zato što se nivo i priroda naplate putarine značajno razlikuju između državnih i privatnih operatera. Za kamione, naknade se često procenjuju na većini puteva sa naplatom putarine na osnovu broja pređenih kilometara po OBU. Oni su kategorisani u zavisnosti od faktora kao što su broj osovina i ukupna težina kamiona; međutim, cene po kilometru se kreću od 0,023 do 0,33 evra.
Evo nekih pogodnosti i usluga koje nudimo našim klijentima.
Ostale usluge koje pružamo uključuju:
Eurowag je vodeći provajder usluga naplate putarine za kamione u Evropi više od dve decenije. Naš cilj i ambicija su da obezbedimo rešenja koja će koristiti vašem transportnom poslovanju. Kontaktirajte nas danas da biste saznali kako naše usluge mogu da vam pomognu u vezi sa svim vašim potrebama transporta i transporta.