Evropska komisija je izmenila Direktivu o evrovinjeti kako bi postigla ambiciozne klimatske ciljeve smanjenja emisija CO2 za 15% do 2025. i 30% do 2030. To uključuje redefinisanje klasa emisije CO2 i njihovu primenu u tarifama putarine.
Nove klase emisije CO2 će teška teretna vozila svrstati u jednu od pet klasa emisije CO2, tako da se naplate putarine mogu razlikovati prema ovim klasama. Direktiva je na snazi od 24. marta 2022. godine, a države članice EU imaju rok od 24 meseca da je primene i prenesu u nacionalno zakonodavstvo.
Datum i konačne cene su još uvek u pregovorima i biće potvrđene zajedno sa dodatnim detaljima. Obaveštavaćemo vas o tome kako da rešite ovu situaciju i minimizirate povećanje plaćanja putarine.
U Nemačkoj bi nove klase CO2 trebalo da budu uvedene od 1. decembra 2023. U Austriji od 1. januara 2024. Očekuje se da će i druge zemlje postepeno slediti taj primer (ali svaka zemlja mora da ima zakone do marta 2025). Obaveštavaćemo vas o promenama. Takođe ćemo Vam pomoći da postignete najpovoljniju emisionu klasu (najniže moguće plaćanje putarine).
Vozila sa niskom emisijom CO2 mogu imati niže stope putarine, dok vozila sa visokim emisijama CO2 mogu plaćati više. Kao pravilo, što je vaše vozilo zelenije, to je cena putarine jeftinija. Za najmanje ekološki prihvatljiva vozila, povećanje putarine će biti +70-80%. Sada je važno da sa nama podelite sve potrebne podatke i dokumente u vezi sa obračunom CO2 putarine (na vašem klijentskom portalu u odeljku Putarina) kako bismo vam pokazali najbolje moguće uslove.
Potrebni podaci o vozilu* mogu se naći u sertifikatu o usaglašenosti (COC), CIF-u ili tehničkom sertifikatu vozila. To su: klasa vozila, konfiguracija osovine točka, tehnički dozvoljena bruto masa (F1) [kg], grupa vozila, tip kabine (dnevna ili spavaća), snaga motora [kV], vrednost emisije CO₂ [gCO2/tkm], datum prve registracije vozila, Tip vozila/konfiguracija šasije. Prvo će se uzeti u obzir vozila preko 7,5 t, kasnije u Nemačkoj na 1.7.24 će se dodati i druga od 3,5 t pa nadalje.
Teška teretna vozila treba da budu klasifikovana u jednu od pet klasa emisije CO2 tako da se putarine mogu razlikovati po klasama. Sva vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem (dizel itd.) i datumom prve registracije pre 1. jula 2019. uvek će biti klasifikovana u CO2 klasu 1. Nije potrebno prikupiti više parametara u vezi sa CO2 od mase F.1.
Samo za vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem sa datumom prve registracije od 1. 7. 2019. pa nadalje, parametri koji se odnose na CO2 moraju biti prikupljeni ako se očekuje bolja CO2 klasa od 1. Samo ako traktor ima 2 osovine, uključujući 1 pogonsku osovinu, i masu F.1 veću od 16 000 kg, ili ako traktor ima 3 osovine, uključujući 1 pogonsku osovinu, i bilo koju F.1 masu, klasa CO2 može biti poboljšana. U slučaju bilo koje druge kombinacije, uvek ćete ostati sa CO2 klasom 1.
Sva vozila sa nultom emisijom (gde su karakteristike motora vodonik, kombinovani vodonik-električni, gorivna ćelija-vodonik, hibridna vodonik-etermalna baterija, hibridna gorivna ćelija-vodonik, hibridna gorivna ćelija-vodonik-etermička baterija ili eksterna električna baterija) će uvek biti u CO2 klasi 5. Nema potrebe za prikupljanjem parametara u vezi sa CO2 osim karakteristika motora. I potpuno su oslobođeni plaćanja putarine.
Evropska komisija je izmenila Direktivu o evrovinjeti kako bi postigla ciljeve poboljšanja klime, a to su smanjenje emisije CO2 od 15% do 2025. godine i 30% do 2030. godine. Prateće uvođenje CO2 putarine svrstaće teška teretna vozila u jednu od pet klasa emisije CO2 , tako da se mogu diferencirati putarine prema ovim klasama.
U Nemačkoj se ovi prihodi od putarine koriste za poboljšanje infrastrukture saveznih puteva i za mere mobilnosti – fokus je na saveznim železnicama. Dodatni prihod od proširenja putarine na kamione preko 3,5 tone iznosiće 3,9 milijardi evra u istom periodu. Od toga će 1,8 milijardi evra otići na diferencijaciju CO2.
Tražite više informacija kako Eurowag može pomoći u plaćanju putarine? Ostavite svoje kontakt informacije i naš tim će vas kontaktirati.